Måske har du lagt mærke til at flere og flere har valgt at få sig en hund her i det seneste år, hvor covid-19 har hærget. Det er selvfølgelig svært at skære alle over en kam, men mange har måske netop valgt at få en hund nu, da man er meget mere hjemme til at passe den, mens den er lille. 

Hvalpe kræver tid derhjemme

En lille ny hundehvalp kræver nemlig en del tid, især i den første tid. De skal luftes langt mere i starten, da de endnu ikke har lært at holde sig i længere tid eller give deres ejer ordentlig besked om at de har brug for at komme ud. Derudover skal man ofte også lære den at være alene. Hunde har sjældent godt af bare at blive efterladt i lang tid uden at have prøvet det før. Man skal gerne vende den til at være alene i længere og længere tid. 

Cocker Spaniel – en familiefavorit 

Der er visse hunderacer som er ekstra populære. Når det kommer til børnefamilier, så er det selvsagt de racer som er rigtig gode til at håndtere børn. De skal helst være venlige og tålmodige. På den måde undgår man uheldige og potentielt farlige situationer. 

I kategorien familie venlige hunde kan man blandt andet nævne en Cocker Spaniel. De er nemlig meget selskabelige og derfor gode at have i en familie, den er opmærksom men har en del energi. Derfor er det perfekt hvis børnene synes det er sjovt at løbe rundt i haven med den, så den får afløb for noget af alt den energi. 

De søde Cocker Spaniels skulle være rimelig nem at opdrage, men det kræver selvfølgelig at man gør en aktiv indsats. Førhen brugte man tit Cocker Spaniel til jagt og det kan man stadig sagtens gøre, så er dette en hobby du i forvejen har eller overvejer at tage op, så er det endnu en god grund til at vælge en Cocker SPaniel. 

Hvorfor vil du have hund?

Det er dog forskelligt hvad man er på udkig efter når man vælger hund. Hvis et af hovedformålene er at den skal kunne passe på ens hjem og familie, i tilfælde af røveri og indbrud. Så vil det nok være bedre med en større hund, som igennem tiden er blevet brugt til netop dette formål, da det så vil ligge mere i dens gener at beskytte og være opmærksom på fremmede.