Galla på gymnasiet er en stor ting for mange. Det er den afsluttende fest for tre års hårdt arbejde, og så er det muligheden for at fejre hvor meget man hver især har opnået. Derfor er der også mange, der gerne vil gøre hvad de kan for at få den bedste fest.

Op til festen er der nogle valg, som du skal have truffet. Bliv klogere på, hvad du skal huske, så du er sikker på ikke at glemme noget.

Det helt rigtige outfit

For mange er galle også muligheden for virkelig at klæde sig pænt på. Hvis det er noget for dig, så er der uden tvivl nogle vigtige valg – også som mand.

Et af de første spørgsmål er for eksempel, hvor fint du har lyst til at være klædt på. Langt de fleste kommer i jakkesæt, men det er forskelligt, om du kombinerer jakkesættet med et par fine laksko eller om du foretrækker et par sneakers. Derudover er det også forskelligt, om du foretrækker butterfly til mænd eller om du er mere til slips.

Din gallapartner

Foruden det helt rigtige outfit, så er det også vigtigt, at du finder den rigtige gallapartner. Her handler det om at vælge en, som du er garanteret en god aften med.

Der er mange, der føler sig forpligtede til at danne par med en fra det modsatte køn. Det får dem nogle gange til at følges med en, som de ikke føler sig komfortabel med, og det kan ødelægge deres aften. Derfor bør du vælge en gallapartner, som du er gode venner med – hvis ikke du følges med din kæreste – da det er på den måde, at du får den bedste aften.

Ankomsten

Sidst men ikke mindst, så er der mange steder tradition for at ankomme på en sjov måde. Derfor skal der selvfølgelig også træffes nogle valg i forbindelse med ankomsten. Mange vælger at gå flere sammen end blot to og to, fordi det giver nogle andre og lidt sjovere muligheder. Det giver altså god mening at gå sammen en hel vennegruppe her. Dog er det også vigtigt igen at mærke efter, hvad du føler dig komfortabel med. Den helt store ankomst er ikke for alle, og det er også helt i orden.