Vi kender alle til følelsen af at være ude i noget mørkt, have brug for hjælp, eller opleve alt som værende uoverskueligt. Eller også så kender vi nogle der har mærket disse følelser på deres krop. Der kan i vores travle hverdag, være større elementer at bakse med. Om det måtte være familie, kærlighed, pres, stres, måske traumer eller andet, ja så er der meget der kan fylde. Der kan være mange ting, der leder til brug for hjælp, og det er ikke altid nok eller lige til at skulle fortælle dem tæt på os, om vores tanker eller følelser. Derfor kan det være en god idé at kigge ind det at tale med en psykolog.

Psykolog noter

Hvad kan en psykologhjælp dig med?

Det at tale med en psykolog, har i mange år været noget, som de fleste almene danskere ikke synes er for alle og en hver. Men i virkeligheden, så er det en god idé for de fleste, at tale med en udefrakommende, som kan give os hjælp og perspektiv. Lider du eksempelvis af angst, stress, sorg, har lavt selvværd, eller sørger du måske parterapi, ja så er en psykolog et rigtig godt valg. Uddannede psykologer, kan hjælpe dig med at bearbejde problemer, tanker, følelser og mere. Men de kan også være med til at vise dig vej til din identitet, din karriere eller andre elementer du søger efter. Du kan læse meget mere om de behandlingsområder, som du kan få hjælp til ved hjælp af linket ovenfor, og dermed både få mere viden om det område du har problemer med, men også se de tanker psykologerne har gjort sig omkring det givne behandlingsområde.

Psykolog samtale

Ydelser fra en psykolog

Ved at klikke på linket ovenfor, ledes du til siden Mentaltoverskud.dk. Her kan du læse om, hvordan en håndfuld dygtige psykologer, kan hjælpe dig med dine problemer eller de elementer du bokser med i din hverdag. Det kan eksempelvis være igennem terapi, coaching, supervision karriererådgivning eller walk and talks. Det kan også være online samtaler, og på denne måde er det altså dig der bestemmer rammen, og hvad du har brug for. Du kan få hjælp og samtaler alle ugens syv dage, og de dygtige psykologer hos Mentaltoverskud.dk, står klar til at hjælpe dig med alle former for problemer, usikkerheder, traumer, hjælp eller måske bare lytte til dine tanker. Du vil ud af de fem dygtige psykologer, blive tildelt den psykolog der passer bedst til de elementer du bakser med i hverdagen, og du får dermed en personlig kontakt med en af psykologerne. Så anskaf dig hjælp til dig selv, eller en du har kær, som måske mangler en at tale med, eller en der kan forstå de ting der er svære, allerede i dag.