Internettet kan i dag bruges til rigtig mange forskellige ting. Man bruger det, når man skriver skoleopgaver, shopper, holder kontakt med sine venner, og nu kan man såmænd også bruge det til at få hjælp, hvis man har problemer med helbredet – det kan være både fysisk og psykisk.

På internettet er det nemlig muligt at finde en masse gode råd til dig, som måske går med nogle tanker, følelser eller fysiske skavanker, som du ikke lige kan regne ud. Det kan både være simple hverdagsting til noget så alvorligt som et alkoholmisbrug.

Stetoskop og computer

Tips til fysiske skavanker

Når man går rundt i den almindelige hverdag, så kan man næsten ikke undgå at opdage små ting, som nok egentlig ikke er noget særligt, men som man alligevel gerne vil være sikker på ikke er noget meget slemt. Her er internettet rigtig smart og noget, som måske kan gøre, at du ikke altid behøver at ringe til din læge.

Hvis det føles meget mærkeligt og alvorligt, skal du selvfølgelig opsøge din læge, men hvis du har lidt ondt i halsen eller storetåen og gerne vil vide, hvad du kan gøre ved det, så kan en internetsøgning nogle gange være nok. Så du kan altså få et par tips til de små ting, som du fejler i hverdagen – og husk selvfølgelig at se professionelle, hvis det virker mere alvorligt end det.

AbstinensTeamet: behandling af alkoholafhængighed

Der er mange måder at have det dårligt på, og alkohol afhængighed er en af dem – det kan du også få hjælp til på nettet på en side som AbstinensTeamet. Selve behandlingen fra AbstinensTeamet foregår selvfølgelig i den virkelige verden, men det er på nettet, man kan læse om dem og vurdere, om det er et godt match.

Det er svært at fungere i hverdagen, hvis man er afhængig af alkohol, og derfor gør AbstinensTeamet også meget ud af, at det skal være en god og tryg oplevelse at gå i behandling. På deres side kan man netop se mere om, hvilken form for hjælp de tilbyder, og så kan man herfra tage til fysisk behandling. Nogle gange hjælper det at læse lidt om det på forhånd.

Mennesker

Åbne forum, hvor man kan snakke om alt

Du kan altså få hjælp til små skavanker på nettet, og du kan såmænd også få hjælp til noget så alvorligt og omfattende som et misbrug. Men internettet er altså også et sted, hvor du anonymt kan lufte nogle af de tanker, du har. Tanker, som du måske ikke føler, at du kan deler med venner og familie. På den måde kan du altså helt anonymt skrive med andre mennesker, som måske også føler sig ensomme eller lignende og på den måde opleve, at du måske ikke er så forkert, som du går og tror. Den slags er der altså også meget god mulighed for i disse digitale tider.