Mange vælger en kat fremfor en hund, fordi en kat i bund og grund bare kræver en del mindre arbejde. Du kan gøre livet med en kat endnu nemmere ved at investere i en funktionel kattelem, så behøver du hverken tænke på at lukke katten ind eller ud. Men en kattelem er altså ikke ensbetydende med, at du åbner op for dit hus. Prøv at læs med her! 

Hvilken kattelem skal du vælge? 

Der findes mange forskellige typer af kattelemme og kattedøre. Derfor afhænger pris og kvalitet lidt af, hvad du har af behov i forbindelse med din nye kattelem. Nu skal du til at overveje, hvad du forventer, at din kattelem skal kunne. Du kan starte med at kigge på disse typer kattelemme: 

  • Simpel basiskattelem: Skal din kat blot kunne rende udenfor lige præcis, som det passer den, kan du få en helt simpel kattelem, der altid er åben for katten. 
  • Kattelem med lås: Vil du gerne til tider begrænse din kats færd udenfor, kan du få en kattelem med lås. Lemmen låses blot, hvis katten enten skal blive ude eller inde. 
  • Kattelem med tidsindstillet lås: Gider du i øvrigt ikke rigtig være afhængig af selv at skulle sørge for eksempelvis at få kattelemmen låst om aftenen? Så kan du endda få en kattelem, hvor låsen kan tidsindstilles! Så taster du blot ind i hvilket tidsrum, du ønsker lemmen skal være åben eller lukket. 
  • Kattelem med chip og halsbånd: Næste problem bliver, at du naturligvis ikke vil have andre katte rendende i dit hjem. I det tilfælde kan du få en kattelem med tilhørende chip. Det kræver blot, at din kat har en chiphalsbånd på, og så er det kun din kat, der kan låse sig ind via kattelemmen.