Er du og din familie på udkig efter en familievenlig hund, som alle vil synes om. Både store og små. Så er en Cocker Spaniel måske den rette hund for dig. Det er en spansk hunderace, som er kærlig, social og tålmodig, og så er det ikke mindst en meget smuk hund.

Ideel til en familie med børn

En Cocker Spaniel er en hunderace, der er særdeles egnet til familier – også familier med børn. Racen er venlig, glad og god mod sine ejere. Den er derudover meget tålmodig. Det er dog vigtigt at pointere, at disse træk ikke kommer frem af sig selv. Oprindeligt er en Cocker Spaniel en jagthund, så hvis hunden ikke får en god opdragelse, kan jagtinstinkterne komme frem i den. For at opdrage den skal den leges med eller trænes. Det er en klog hund, så den vil få meget ud af træningen. I og med at racen også er god som jagthund, er den meget lydig, hvilket gør det meget nemmere at opdrage den. Læs mere om hunderacen her.

Den smukke hund fra Lady og Vagabonden

Husker du den smukke, brune hunhund fra Disneys Lady og Vagabonden? Det er en Cocker Spaniel, og den er lige så smuk i virkeligheden, hvis ikke smukkere. Den har nogle store, varme øjne og en flot krøllet pels, så man næsten skulle tro, at den sov med fletninger hver nat. Pelsen har ofte en gyldenbrun farve. Det er en hunderace, som ikke er til at stå for, og som man næsten ikke kan lade være med at kigge lidt efter, hvis man kommer forbi den på gaden.

Tænk over, om I er klar til at få hund

Før I uden videre anskaffer jer en Cocker Spaniel i din familie, er det vigtigt, at I overvejer, om I overhovedet er klar til at få en hund. Det gælder sådan set lige meget, hvilken hund I overvejer at anskaffe jer. En Cocker Spaniel knytter sig meget til sin ejer, og den har det derfor bedst, hvis den har samme ejer hele livet.

De ting, I skal overveje, før I anskaffer jer en hund, er blandt andet, at en hund optager meget plads i familien. Den bliver nærmest som et nyt familiemedlem, som også skal tages hensyn til. Derudover kræver det en del tid at have en hund. En hund skal leges med, trænes og med ud på gåture. Generelt skal den bare have noget opmærksomhed. Du skal også have med i dine overvejelser, at det koster penge at have en hund. Den skal have udstyr, mad og drikke, og der kan også være uforudsigelige dyrelægeregninger og lignende.

Når det så er sagt, vil en Cocker Spaniel også tage meget hensyn til jer som familie, og den vil i høj grad være opmærksom på jer, jeres behov og jeres følelser. Den vil med andre ord bringe mere liv og glæde til familien.